W tej metodzie siła naciskająca przykładana jest poprzez zaciśnięcie próbki, a więc poprzez połączenie trące. Już w latach 80. badanie to zostało opisane w normie ASTM D 3410 jako urządzenie Celanese, ze stożkowatymi elementami zaciskającymi i rozwinięte w innych normach.
W urządzeniu Celanese odchyłki grubości prowadzą do niepożądanego przylegania liniowego elementów zaciskanych. Normy DIN 65375 i prEN 2850 proponują zmodyfikowane urządzenia Celanese, które z dołączonymi klinami płaskimi rozwiązują problem grubości próbki.
System normowania IITRI stworzył podobnie działające urządzenie z prowadzeniem kolumn, które w normie ASTM zastępuje dzisiaj stare urządzenie dociskowe Celanese. Urządzenie to pracuje podobnie jak model poprzedni, na zasadzie klina zaciskającego. Szczęki klinowe ustawiane są najpierw poza urządzeniem dociskowym na próbce i następnie wkładane do urządzenia.
IMA Dresden skonstruowała i opatentowała hydrauliczne urządzenie naciskowe HCCF. Posiada ono bardzo dobry dostęp, uproszczoną obsługę i stałe szczęki, które również podczas badania skierowane są dokładnie w kierunku do siebie. Równolegle działający hydrauliczny zacisk próbek, w przeciwieństwie do zasad klinowania, pozbawiony jest efektu zakleszczenia i poślizgu. Możliwe jest zastosowanie ekstensometru ręcznie zakładanego clip-on.